Ghidul prețurilor pentru Shredder Textil: Ce cost real are un Shredder de Bumbac

Ghidul prețurilor pentru shredder textil - analiza costurilor pentru shredder industrial de bumbac

Anul 2026 Prețul mașinii de tăiere a țesăturilor Intervalul de preț este $35,000–$150,000 pentru o mașină cu un singur ax care procesează aproximativ 200–2,000 kg/h. Mașinile cu două axe funcționează $90,000–$220,000 la aproximativ 1,000–3,000 kg/h, în timp ce o linie completă cu transportoare, separare magnetică, dimensiune secundară și controluri presupune $120,000–$350,000. Aceste intervaluri sunt largi deoarece prețul mașinii de tăiere a țesăturilor depinde de alimentare, dimensiunea de ieșire, rotorul, oțelul de cuțit, controlul și aria de livrare. Acest ghid separă prețul mașinii, costul complet al mașinii de reciclare a țesăturilor, costurile operaționale recurente și rambursarea anticipată.

Prețul Mașinii de Tăiere a Țesăturilor după Tip în 2026

Tipul mașinii Capacitate tipică Interval de prețuri Cel mai bun pentru
Shredder cu un arbore 200–2,000 kg/h $35,000–$150,000 Haine, resturi, dimensiune de ieșire controlată
Tocător cu două axe 1,000–3,000 kg/h $90,000–$220,000 Țesături bătute, deșeuri voluminoase mixte, reducere primară
Crusher / toren de tăiere (secundară) potrivit pentru reducerea primară $25.000–$70.000 Dimensiuni strânse de 20–30 mm după un tăietor primar
Linie RDF/fuel (tăietor + separare magnetică + ecranare) 1–3 t/h $150,000–$350,000 Ciment kiln fuel, 50–100 mm strips
Linie de ștergător / îmbrățișător 0.5–1.5 t/h $120,000–$300,000 Piețe de țesătură dimensionate, ieșire fără metale
Linie de alimentare pentru piroliză/fine-sizing 1–2 t/h $160,000–$350,000 Dimensiune în două etape la 20–30 mm cu buffer și dozare

Toate valorile sunt intervaluri de referință pentru configurații tipice. Energycle fabrică nucleul de reducere a dimensiunilor acestor sisteme — tăietoare cu un singur ax, tăietoare cu două axe și tăietoare secundare. Valorile complete ale liniilor sunt referințe de piață pentru a ajuta la bugetarea instalării complete în jurul acestor mașini.

Două tipuri explică majoritatea diferențelor. Prima, prețul depinde mai mult de lățimea rotorului și de puterea instalată decât de orice altă specificație — un rotor de 600 mm cu un motor de 37 kW și un rotor de 2,000 mm cu 160 kW sunt mașini diferite în fiecare dimensiune. Ca punct de referință concret, un tăietor de țesături cu un singur ax de 1,000 kg/h ajunge la $80,000–$90,000 înainte de echipamentele de linie. Al doilea, o linie completă costă întotdeauna mai mult decât tăietorul din interior: transportoare de intrare, separare magnetică, ieșire și controluri adaugă de obicei 40–80% pe lângă mașina goală. Tot costul complet al mașinii de reciclare a țesăturilor de asemenea, trebuie să includă transportul, instalarea, comisionarea, piesele de schimb inițiale, precum și orice controluri împotriva prafului sau a focului necesare la fața locului.

Ce crește prețul unei mașini de tăiere a țesăturilor?

  1. Lățimea roților și puterea motorului. Motorul central. Potrivește-l cu obiectivul tău real de turație cu marginea de siguranță, nu cu eticheta mașinii cele mai ieftine care “ar trebui” să facă față.
  2. Materialul lamelor, tratamentul termic și designul. D2 este un punct de referință industrial comun și este adesea comparat cu JIS SKD11, dar cumpărătorii nu ar trebui să presupună că două oferte folosesc același oțel sau tratament termic. Solicită certificatul de material, intervalul de duritate, muchiile de tăiere utilizabile și limita de regripare. Opțiunile DC53 și cu vârf de carbura costă mai mult la început, dar pot prelungi intervalul de service pe materiale abrazive sau contaminate. ghidul nostru de oțel pentru lama de tăiere explică compromisul.
  3. Designul roților anti-întortochează. Textilele se înfășoară în jurul pieselor rotative — modul de eșec definitiv al acestui material. Roți de tăiere textile proiectate special cu geometrie de desprindere a fibrelor costă mai mult decât roți de tăiere de plastic generic și fac diferența între funcționare și curățare.
  4. Configurația ecranului și a cilindrului hidraulic. Dimensiunea ecranului stabilește dimensiunea ieșirii; un cilindru proiectat pentru materiale comprimabile, elastice menține roțile încărcate fără a le bloca.
  5. Așază echipamentele în jurul tăierii. Conveyorul de intrare cu bandă de lanț, magnet suprabit pentru fermoare și butoane, conveyorul de ieșire și — unde dimensiunea ieșirii este importantă — un secundar de tăiere. Aici o mașină $85,000 devine o linie $150,000.
  6. Cutia de viteză, motorul și controlul. O cutie de viteză cu factor de serviciu mai mare, un motor specificat de branduri precum Siemens, coordonarea PLC și drivesle de frecvență variabilă ridică prețul inițial, dar îmbunătățesc gestionarea suprasolicitării, controlul vitezei și suportul pentru piese. Cerințele electrice locale sunt, de asemenea, importante: 460–480 V/60 Hz pentru America de Nord, documentația CE pentru Europa și circuitele de securitate specifice proiectului. Certificarea și controlul adaugă de obicei 5–15%.
  7. Gestionarea prafului și a focului. Praful textil este combustibil. În funcție de material și de codul local, extracția prafului și detectarea scânteilor adaugă costuri reale — și sunt mult mai ieftine la momentul proiectării decât după un incident.

Fii atent la mașinile de tăiere textile ieftine de vânzare.

Cel mai scăzut preț de pe piață al unei mașini de tăiere a țesăturilor este aproape întotdeauna un tăiator de plastic generic cu cuvântul “textil” adăugat la listare. Tăie țesături — pentru o vreme. Apoi, firele lungi lucrează în gap-ul dintre rotor și carcasă, se înfășoară în jurul axei și mașina petrece mai multe ore fiind eliberată cu lama decât funcționând. În probele de rulare la fabrica noastră, același lot de îmbrăcăminte mixtă care trece printr-o roată anti-întortochează va bloca o roată standard în prima oră.

Contabilitatea aritmetică contează mai mult decât eticheta. O mașină care costă cu $15,000 mai puțin, dar pierde două ore pe zi la ambalare, costă aproximativ 500 de ore de producție pe an la un program de 250 de zile. Când faceți o comparație a tocător de țesături de vânzare, oferta pe geometria rotorului, certificatul de cuțit, factorul de serviciu al cutiei de transmisie, randamentul testat, gardurile incluse și suportul de piese locale — nu doar numărul de la final. Pagina Energycle textile waste single-shaft shredder arată o configurație specifică a țesăturii, inclusiv geometria de tăiere anti-întortochează, cuțite D2, alimentare hidraulică și pachetul electric.

Costuri operaționale: Ce costuri implică funcționarea unui tăietor de țesături pe ton

Prețul de achiziție este un singur eveniment; aceste costuri se repetă la fiecare ton:

Articol de cost Interval tipic Note
Electricitate 25–50 kWh/ton Hainele neconcentrate absorb mai puțin decât baloanele comprimate
Regrindare cuțit $1–$4/ton Depinde de gradul de oțel și de contaminarea
Ecran și piese de uzură $0.5–$2/ton Mai mare cu contaminarea abrazivă (nisip, butoane)
Muncă 0.5–1 operator pe schimb Un operator poate acoperi de obicei întreaga linie

Două leviere practice mențin aceste numere la niveluri scăzute. Alimentarea curată contează: fiecare fermoar care ajunge la cuțite scurtează ciclul de regrindare, de aceea un magnet înainte de etapa secundară se plătește singur. Și alegerea oțelului de cuțit este o decizie de costuri de exploatare, nu de achiziție — un set de cuțite DC53 care costă cu 30% mai mult, dar se regrinde de două ori mai multe ori, este mai ieftin pe ton de la început.

ROI: Transformarea costurilor de eliminare a deșeurilor textile în venituri

O calculare a ROI-ului pentru un tăietor de țesături adaugă trei creșteri anuale — costuri de eliminare evitate, producție vândabilă și economii de logistică — și scade electricitatea, cuțitele, ecranele, forța de muncă și întreținerea. Folosiți cifre locale verificate în loc de o revendicare de rambursare universală, deoarece taxele de eliminare, cumpărătorii de producție, orele de funcționare și contaminarea variază de la proiect la proiect.

Beneficiu net anual = costuri de eliminare evitate + venituri nete din material + economii de logistică − electricitate − cuțite și piese de uzură − forță de muncă și întreținere suplimentară.

Rambursare simplă = costul instalării mașinii de reciclare textile ÷ beneficiu net anual.

Următorul exemplu arată metoda de calcul pentru o linie de 1 ton pe oră care funcționează 8 ore pe zi și 250 de zile pe an. Este un exemplu de planificare, nu o garanție de performanță sau venituri.

Intrare ROIPresupunere ilustrativăEfect anual
Deșeuri textile procesate2.000 tone/anBază de calcul
Cost evitat de eliminare$45/ton+$90,000
Valoare netă a producției vândabile$35/ton intrat+$70,000
Electricitate35 kWh/ton la $0.12/kWh−$8.400
Costuri de cuțit, filtru și uzură$5/ton intrat−$10.000
Muncă și întreținere suplimentarăEstimare de la fața locului−$30.000
Beneficiu net anual$111,600
Costul proiectului instalat$180,000
Rambursare simplă1,61 ani, sau aproximativ 19 luni

Înlocuiește fiecare presupunere cu o factură de eliminare, tariful de utilități, ofertă de cumpărător, test de masă-balance și estimare de întreținere. Contabilizează doar fracția vândabilă, deduși transportul sau procesarea ulterioară din valoarea acesteia și rulează un scenariu de jos cu timp de funcționare mai scăzut și prețuri de producție mai mici. Acest lucru expune dacă proiectul mai este rentabil atunci când condițiile sunt mai nefavorabile decât prognoza de vânzări.

Nou vs. Folosit Textile Shredders

Shredderele unioaxiale folosite apar regulat la 40–60% din prețul nou. Avertisment specific textile: verifică ce material a rulat cu adevărat mașina. Un shredder care a petrecut cinci ani pe plasticuri rigide poate avea modele de uzură ale roților și carcasei care agravează înfășurarea țesăturii, iar retrofitarea geometriei anti-întortocheare este rareori economică. Dacă alegi calea folosită, aplică aceeași logică de inspecție pe care o prezentăm în ghidul nostru de echipamente de reciclare folosite — acceptance criteria under load, documentation, and a written missing-parts list.

How to Get an Accurate Textile Shredder Quote

A quote is only as accurate as the information behind it. Send these six items and you get a real number instead of a placeholder:

  1. Material type and mix (garments, offcuts, carpet, mixed post-consumer)
  2. Feed form — loose, baled (bale size and weight), or rolls
  3. Required output size, and what the output feeds (baler, pyrolysis auger, fiber opener)
  4. Target throughput in kg/h, plus planned operating hours
  5. Site voltage and frequency
  6. Moisture and contamination level, if known

Better still, let the machine answer. We run free trial shredding with your material at our factory, film the run, and quote the exact configuration that produced the output you watched — screen size, knife set and line layout included. If your project feeds a pyrolysis reactor or another size-critical process, our guide to shredding waste textiles for pyrolysis Potrivit cerințelor specifice privind dimensiunile produsului final, specificațiile tehnice ale liniei de reciclare pot fi adaptate pentru a se potrivi cu necesititățile de capacitate și costuri impuse de cerințele de volum de producție.

Întrebări frecvente

Cât costă un mic deșeurătoare de materiale textile?

Entry-level industrial single-shaft machines for 200–500 kg/h start around $35,000–$60,000. Desktop and lab-scale units exist below that, but they are sampling tools, not production equipment — see our ghid pentru toaletă textil for where the size classes separate.

Ce factori influențează cel mai mult prețul morăritorului de textile?

Rotor width and motor power set the base price; anti-wrapping rotor design and knife configuration set whether the machine works on fabric. Line equipment around the shredder — conveyors, magnet, secondary sizing — typically adds 40–80% to the bare machine price.

Ce costuri implică funcționarea unui shredder pentru textile?

Plan on 25–50 kWh of electricity per ton, $1–$4/ton for knife regrinding, and $0.5–$2/ton for screens and wear parts. Clean, metal-free feed keeps every one of those numbers at the low end.

Cât timp se recuperează investiția unei linii de tăiere a textilelor?

Payback has no universal range. In the worked example above, a $180,000 installed system produces an estimated $111,600 annual net benefit, giving a simple payback of about 19 months. Replace the example with your disposal invoices, buyer price, operating schedule, power tariff, and maintenance estimate before making an investment decision.

De ce diferențele de prețuri pentru aceeași capacitate sunt atât de mari?

Because “capacity” hides the configuration: knife steel, rotor design, screen options, conveyors, magnet, controls and certification can each move the price by thousands. Compare quotes line by line against the seven cost drivers above — or send the same material sample to each supplier and compare filmed test results.

Concluzie

Prețul unei mașini utile pentru fragmentare a textilului trebuie să fie proporțional cu materialul, dimensiunea produsului final, capacitatea de producție, tipul rotorului, calitatea oțelului pentru cuțite, sistemul de control și întreg spectrul de echipamente incluse. Este necesară o comparare a costului total al instalației, inclusiv beneficiile nete anuale, și nu doar a cotizării pentru mașina în sine. Send Energycle your material details or book a free filmed trial run to receive a configuration and quotation based on your fabric rather than a generic list price.

Autor: energycle

Energycle este un furnizor și producător de top la nivel global, specializat în soluții avansate și eficiente pentru reciclarea plasticului. Ne dedicăm ingineriei și producției de echipamente robuste și fiabile care acoperă întregul spectru de reciclare – de la spălare și tăiere la granulare, omogenizare și uscare. Tocătoare, Portofoliul nostru complet include linii de spălare de ultimă generație, concepute pentru atât pentru filme flexibile, cât și pentru plăci rigide (cum ar fi PET și HDPE), granulatoare și măcinoare industriale puternice și precise, și echipamente eficienteeficiente Mașini de peletizare, and effective sisteme de uscare. Fie că aveți nevoie de o singură mașină de înaltă performanță sau de o linie de producție completă, personalizată, Energycle oferă soluții atent adaptate pentru a răspunde nevoilor operaționale unice și specificațiilor materialelor dvs.

eroare: Conținut protejat!!